In search of inspiration at ORGATEC in Cologne


ORGATEC Trade Fair

to wiodące, międzynarodowe targi prezentujące produkty i rozwiązania ze wszystkich obszarów związanych ze środowiskiem pracy. Wyjazd na targi Orgatec związany był bezpośrednio z rozwojem naszego biura w kierunku projektowania i wyposażania powierzchni biurowych. 

Już od kilku lat nasze portfolio systematycznie wzbogaca się o coraz ciekawsze projekty i realizacje tego typu. Najlepszym przykładem jest warszawskie studio postprodukcji filmowej i telewizyjnej Black Photon oraz główna siedziba lidera branży IT, firmy Britenet  w Lublinie. 

What did participation in the fair give us?

  • we keep abreast of office furnishings trends, which we will be inspired by in our designs for offices, offices and public spaces
  • poznaliśmy szeroką gamę nowych produktów różnych kategorii: oświetlenia, podłóg, akustyki oraz technologii medialnej w sektorze biurowym i kontraktowym
  • made new acquaintances with foreign interior brands
  • We visited the stands of friendly brands whose products we recommend in our realizations, such as NOTI, Nowy Styl

Trade fair through the eyes of an architect

Nie da się nie zauważyć, że na rynek mebli i projektów biurowych bardzo istotnie wpłynął okres pandemiczny. Praca zdalna lub hybrydowa to w wielu branżach dzisiaj codzienność. Nie wszyscy pracownicy chętnie wracają do biur, a pracodawcy coraz częściej borykają się ze spadkiem efektywności i utrudnionym zarządzaniem wśród zespołów nie spotykających się na co dzień w biurze. Z tą sytuacją jest związany główny trend projektowania wnętrz i wyposażenia biur nasuwający pytanie: co zrobić aby miejsce pracy było na tyle atrakcyjne, by pracownicy wybierali pracę w biurze zamiast w domu? 

The second clear trend is related to the dynamic change in employers’ office needs. It is very difficult to forecast what kind of office we will need, how many positions, division of teams, ratio of closed to open spaces). These aspects are changing rapidly these days, and creating a design brief for a new office keeps many a project manager awake at night. That’s why at trade fairs such as Orgatec we can increasingly see equipment that allows us to arrange space flexibly and rearrange furniture and zones on the fly. At the fair, we were able to see a wide range of workstations that can be easily rearranged thanks to mobile modular walls, partitions and shelving units that allow easy division of space.

Trendem ciągle obowiązującym i rozwijającym się jest jakość warunków pracy. Tutaj najwięcej mówi się o ergonomii i akustyce. Komfortowe fotele biurowe to już w zasadzie standard. Ilość powierzchni przypadającej na jednego pracownika jest obecnie większa niż jeszcze kilka lat temu. Biurka ze zmienną wysokością blatów pozwalające na pracę na stojąco, powoli wkraczają do coraz większej ilości biur. Poprawy akustyki szuka się praktycznie w każdym elemencie wyposażenia wnętrz. Nie tylko przegrody między biurkami, czy panele ścienne ale także takie elementy jak lampy czy donice projektowane są tak, aby pochłaniały niechciany pogłos w przestrzeniach biurowych. Produktami łączącymi elastyczne kształtowanie przestrzeni z akustyką są  budki i kabiny akustyczne, które wypierają klasyczne ścianki działowe. Wyróżniającym się przedstawicielem tej kategorii była czeska marka SilentLab.

Ciągle obecnym nurtem jest ekologia i zrównoważony cykl życia produktu. Doskonałym tego przykładem jest firma ECOcero, która silnie angażuje się w ochronę środowiska. Na ich stoisku spodobały nam się panele akustyczne, które są wykonane z plastikowych butelek pochodzących z recyklingu. W tym roku firma ECOcero poddała recyklingowi ponad 5 milionów butelek!

Podczas targów mogliśmy się zapoznać z przekrojem producentów meblarskich głównie  z Europy. Dominowały firmy niemieckie, niderlandzkie i skandynawskie, ale dosyć silna była reprezentacja marek polskich. Mogliśmy się zapoznać z ofertą zarówno starych graczy takich jak Flexxica, Nowy Styl, Balma, NOTI czy Comforty, ale również z młodszymi firmami takimi jak MUTE.

Tradycyjnie zwróciliśmy uwagę na firmy z naszego regionu, czyli Europy  środkowo-wschodniej. Poza markami polskimi sporo było Czechów, a nam szczególnie do gustu przypadła litewska marka Narbutas, z którą na pewno będziemy chcieli nawiązać współpracę. 

From an exhibitor’s perspective

Targi to nie tylko ekspozycja, ale także niepowtarzalna okazja do budowania relacji z potencjalnymi kontrahentami oraz kreowania wizerunku firmy. Naszym zdaniem wygrywają te stoiska, które oprócz dobrych produktów i ciekawie zaaranżowanej ekspozycji dają od siebie coś co sprawia, że na stoisku chcemy pozostać trochę dłużej. Mogą to być najprostsze rzeczy jak poczęstunek regionalnymi przekąskami czy winem, ale także  drobne wydarzenia, profesjonalnie przeszkolona i zaangażowana obsługa czy też przykuwające uwagę i budzące emocje gadżety z którymi odwiedzający chętnie robią sobie zdjęcia. 

What inspired us?

Our biggest inspiration of this fair is the colors. More than 600 companies exhibited at the Cologne fair. Each booth stood out with something, but what attracted most were the bold color and material combinations, often very surprising. This is a signal to us that in the coming future, energizing interiors will lead the way, bringing a dose of optimism to the current reality.

Porozmawiajmy o Twoim projekcie

We are ready to share with you our design vision and lead you into the exciting world of creativity.