W poszukiwaniu inspiracji na targach ORGATEC w Kolonii


Targi ORGATEC

to wiodące, międzynarodowe targi prezentujące produkty i rozwiązania ze wszystkich obszarów związanych ze środowiskiem pracy. Wyjazd na targi Orgatec związany był bezpośrednio z rozwojem naszego biura w kierunku projektowania i wyposażania powierzchni biurowych. 

Już od kilku lat nasze portfolio systematycznie wzbogaca się o coraz ciekawsze projekty i realizacje tego typu. Najlepszym przykładem jest warszawskie studio postprodukcji filmowej i telewizyjnej Black Photon oraz główna siedziba lidera branży IT, firmy Britenet  w Lublinie. 

Co nam dał udział w targach?

  • jesteśmy na bieżąco z trendami wyposażenia biurowego, którymi będziemy inspirować się w naszych projektach biur, gabinetów oraz przestrzeni publicznych
  • poznaliśmy szeroką gamę nowych produktów różnych kategorii: oświetlenia, podłóg, akustyki oraz technologii medialnej w sektorze biurowym i kontraktowym
  • zawarliśmy nowe znajomości z zagranicznymi markami wnętrzarskimi
  • odwiedziliśmy stoiska zaprzyjaźnionych marek, których produkty rekomendujemy w naszych realizacjach, takie jak NOTI, Nowy Styl

Targi okiem architekta

Nie da się nie zauważyć, że na rynek mebli i projektów biurowych bardzo istotnie wpłynął okres pandemiczny. Praca zdalna lub hybrydowa to w wielu branżach dzisiaj codzienność. Nie wszyscy pracownicy chętnie wracają do biur, a pracodawcy coraz częściej borykają się ze spadkiem efektywności i utrudnionym zarządzaniem wśród zespołów nie spotykających się na co dzień w biurze. Z tą sytuacją jest związany główny trend projektowania wnętrz i wyposażenia biur nasuwający pytanie: co zrobić aby miejsce pracy było na tyle atrakcyjne, by pracownicy wybierali pracę w biurze zamiast w domu? 

Drugi wyraźny trend związany jest z dynamiczną zmianą potrzeb pracodawców. Bardzo trudno prognozować jest jakie biuro będzie nam potrzebne,  ile stanowisk, podział zespołów, proporcje przestrzeni zamkniętych do otwartych). Aspekty te zmieniają się obecnie bardzo szybko, a tworzenie briefu projektowego dla nowego biura niejednemu project managerowi spędza sen z powiek. Dlatego na targach takich jak Orgatec obserwujemy wyposażenie pozwalające elastycznie aranżować przestrzeń i na bieżąco zmieniać układ mebli i stref. Na targach mogliśmy zobaczyć szeroką gamę stanowisk pracy dających się łatwo przearanżować dzięki mobilnym ściankom modułowym, przegrodom oraz regałom umożliwiającym łatwe dzielenie przestrzeni. 

Trendem ciągle obowiązującym i rozwijającym się jest jakość warunków pracy. Tutaj najwięcej mówi się o ergonomii i akustyce. Komfortowe fotele biurowe to już w zasadzie standard. Ilość powierzchni przypadającej na jednego pracownika jest obecnie większa niż jeszcze kilka lat temu. Biurka ze zmienną wysokością blatów pozwalające na pracę na stojąco, powoli wkraczają do coraz większej ilości biur. Poprawy akustyki szuka się praktycznie w każdym elemencie wyposażenia wnętrz. Nie tylko przegrody między biurkami, czy panele ścienne ale także takie elementy jak lampy czy donice projektowane są tak, aby pochłaniały niechciany pogłos w przestrzeniach biurowych. Produktami łączącymi elastyczne kształtowanie przestrzeni z akustyką są  budki i kabiny akustyczne, które wypierają klasyczne ścianki działowe. Wyróżniającym się przedstawicielem tej kategorii była czeska marka SilentLab.

Ciągle obecnym nurtem jest ekologia i zrównoważony cykl życia produktu. Doskonałym tego przykładem jest firma ECOcero, która silnie angażuje się w ochronę środowiska. Na ich stoisku spodobały nam się panele akustyczne, które są wykonane z plastikowych butelek pochodzących z recyklingu. W tym roku firma ECOcero poddała recyklingowi ponad 5 milionów butelek!

Podczas targów mogliśmy się zapoznać z przekrojem producentów meblarskich głównie  z Europy. Dominowały firmy niemieckie, niderlandzkie i skandynawskie, ale dosyć silna była reprezentacja marek polskich. Mogliśmy się zapoznać z ofertą zarówno starych graczy takich jak Flexxica, Nowy Styl, Balma, NOTI czy Comforty, ale również z młodszymi firmami takimi jak MUTE.

Tradycyjnie zwróciliśmy uwagę na firmy z naszego regionu, czyli Europy  środkowo-wschodniej. Poza markami polskimi sporo było Czechów, a nam szczególnie do gustu przypadła litewska marka Narbutas, z którą na pewno będziemy chcieli nawiązać współpracę. 

Z perspektywy wystawcy

Targi to nie tylko ekspozycja, ale także niepowtarzalna okazja do budowania relacji z potencjalnymi kontrahentami oraz kreowania wizerunku firmy. Naszym zdaniem wygrywają te stoiska, które oprócz dobrych produktów i ciekawie zaaranżowanej ekspozycji dają od siebie coś co sprawia, że na stoisku chcemy pozostać trochę dłużej. Mogą to być najprostsze rzeczy jak poczęstunek regionalnymi przekąskami czy winem, ale także  drobne wydarzenia, profesjonalnie przeszkolona i zaangażowana obsługa czy też przykuwające uwagę i budzące emocje gadżety z którymi odwiedzający chętnie robią sobie zdjęcia. 

Co nas zainspirowało?

Nasza największa inspiracja tych targów to kolory. Na targach w Kolonii wystawiało się ponad 600 firm. Każde stoisko czymś się wyróżniało, ale najbardziej przyciągały odważne połączenia kolorystyczne i materiałowe, często bardzo zaskakujące. To dla nas sygnał, że w nadchodzącej przyszłości prym będą wiodły wnętrza energetyzujące, wprowadzające dozę optymizmu do aktualnej rzeczywistości.

Porozmawiajmy o Twoim projekcie

Z przyjemnością podzielimy się z Tobą naszym wieloletnim doświadczeniem i przeprowadzimy Cię przez kreatywny proces projektowania.